Лекторій

2015

Лекторій це проект-акція про знання, культуру, освіту – яких ми гостро потребуємо. Метафора нових цивілізаційних підходів, художник показує, що ці підходи вже є зараз, нам тільки потрібно постаратися почати їх розуміти.

Попередньо анонсується ряд лекцій іменитих кураторів і критиків (від анонімної особи, якоїсь незалежної організації), обов’язкова умова проведення лекцій – всі місця повинні бути зайняті.

На фасаді будівлі, на вертикальній стіні, організовується місце для проведення лекції. Розставляються рядами стільці, готується місце для лектора. Призначається час. Анонсується ім’я лектора і тема. Люди приходять, і формально все правильно і місце лекції на другому-третьому поверсі, і місця є, але потрапити на неї не вийде.

Всього три лекції:

перша “відкриті думки”, її лектором була заявлена ​​Дебора Сваллоу, професор та директор лондонського інституту мистецтв ім. Курто. Лекційний зал розташовувався на фасаді галереї “Артсвіт”. Перед лекцією художник запропонував місцевому арт-середовищу, це художники, мистецтвознавці, меценати, менеджери, журналісти, всім хто так чи інакше має відношення до культури Дніпропетровська, анонімно висловитися на тему міста, його культури і мистецтва. Ці думки були розміщені на стільцях і знизу де кожних перехожий міг їх прочитати. Також на вхідних дверях був розміщений плакат з “інструкцією відвідування лекції”. Кожен перехожий бачив тільки стільці та “відкриті думки”. Навпаки, через дорогу від місця акції бажаючим пропонувалося в бінокль розглянути текст на листках, що лежали на стільцях.

друга “Чому ніхто не прийшов?”, її прочитати мала Анда Роттенберг, арт-критик зі світовим ім’ям з Польщі. Лекторій розмістили на даху арт-центру “Квартира” (з боку арт-центру знаходиться Головне управління держслужби з надзвичайних ситуацій Дніпропетровської обл., а напроти Головне управління МВС в м. Дніпро).

третя «лекція», називалась “лекція-утопія Пора відпливати” відбулася вона при вимишленій підтримці управління культури, релігій та національностей при Дніпро ОДА. «Читав» Марек Бартелік. Цей раз лекторій був розміщений на воді, в акваторії р. Дніпро і буквально відпливав від тих, хто прийшов послухати знаменитого арт-критика. Вона пройшла 12 вересня о 16:00 на фестивальному причалі. Для проведення акції міська влада виділила пів години часу в акваторії Дніпра.

Участь всіх лекторів у проекті вимишлена, але це реальні люди, яким були відправлені листи з вибаченнями за те, що використовували їх імена. Обрані вони випадковим чином, Анда Роттенберг через запит Гуглу “найвідоміший критик Польщі”, Дебора Сваллоу директор інституту в якому Шаленний робив доповідь взимку 2015 року, Марека Бартлека ми знайшли за списком асоціації мистецтвознавців і арт-критиків.

У підсумку проект представлений у вигляді документації: думки, відповіді на поставлені запитання, реакція перехожих, коментарі з соцмереж під публікаціями фотографій зі стільцями, в дусі “шо за х***ня” або “цьому будинку не личить”, “краще б віддали стільці ополченцям”, “просто дніпропетровські понти, краще б в парках лавочки поставили”, ну і улюблене “ти ні х*я не шариш, це ах**нно”.

 

Перша акція “Відкриті думки”, фасад “АРТСВІТ”, Дніпро, Україна.

Фото: Віта Попова.

 

Друга акція “Чому ніхто не прийшов?”, арт-центр “Квартира”, Дніпро, Україна

 

Третя акція, лекція-утопія  “Пора відчалювати”, акваторія р. Дніпро, Україна.

 

Виставка

“Dialogia”, МИСТЕЦЬКИЙ АРСЕНАЛ, Київ, Україна. Куратори Олександр Соловйов та Аліса Ложкіна.