Де брат твій?

2013

«… І СКАЗАВ БОГ КАЇНУ: “ ДЕ АВЕЛЬ, БРАТ ТВІЙ?”
А ВІН СКАЗАВ: “НЕ ЗНАЮ; ХІБА СТОРОЖ Я БРАТУ МОЄМУ?”»
Старий Завіт Буття 4-11

Конфлікт має причину і наслідок. Причину, як правило, ретельно приховують за образами наслідків. Наслідок може мати безліч форм і чуттєвих забарвлень, але, зазвичай, відводить від суті істинних подій.

Більшість художніх образів розповідають про наслідки і рідко про причини.

Роботи з колекції галереї Артсвіт, які я використовую, ілюструють наслідки тих конфліктів, які розгортались на території України з найдавніших часів до сьогодні.

Ці роботи викликають багато питань про суть конфліктів, наприклад:

  • Навіщо потрібно було хрестити Русь і скидати язичницькі ідоли? Для того, щоб цивілізувати дикі племена, чи, навпаки, нав’язати християнство як вірусну програму контролю і завоювати народ, що має ресурси і потужну творчу культуру?
  • Хто такі козаки на чайках? Герої чи прообрази сучасних бойовиків на чорних джипах?
  • Чому повинно боліти серце? Тому що мати назавжди прощається із сином або через те, що цей син загине, борючись за чужі інтереси чужих людей, що воюють між собою за матеріальні блага?

На сучасному етапі спіраль історії повторює проекції тих же персонажів вже в оновленій оболонці, але характер дій персонажів залишається тим же.

Козак – бойовик. Князь – олігарх. Військо – приватне агентство охорони, що виконує роль невеликої бойової лави. Князь – молодший брат вбиває князя – старшого брата. Олігарх замовляє олігарха.

Не змінюється лише наслідок: Мати (берегиня) продовжує народжувати красивих синів, сини (руйнівники), виростаючи, вбивають один одного. Мати знову плаче, земля знову забирає все.

Я довго шукав для своєї роботи назву, яка поєднала б стару і нову частину проекту, і, в результаті, використав перший конфлікт, описаний ще в Старому Завіті, – між братами Каїном та Авелем. В моєму проекті риторичне питання: «ДЕ БРАТ ТВІЙ?», звернений до всіх сторін конфлікту.

Створювати цей проект в Дніпропетровську особливо цікаво. Гостроти ситуації додає той факт, що саме Дніпропетровськ – батьківщина нових варягів – рейдерів і нових князів – великих олігархів в моїй країні.

 

Виставка

“Постійна революція” у Музеї Людвіга, Будапешт, Угорщина, 2018.

 

Фото роботи

Роботи знаходяться у колекції MOCAK  Краків, Польща.

Розміри: 150х200 см.

Композиція №1.

Композиція №2.

Композиція №3.

Композиція №4.

Композиція №5.